Zabawki sensoryczne – co to znaczy?

Zabawkami sensorycznymi określa się dział zabawek, które angażują wszelkie zmysły. Różnorodne faktury klocków, szeleszczące elementy grzechotek, kontrastowe kolory na zabawkach dla najmłodszych i woreczki z odmiennym wypełnieniem zapewniają zdrowy rozwój przez świetną zabawę. Dzieci uwielbiają je wszystkie, bo dzięki nim doświadczają świata różnymi zmysłami – dotykiem, wzrokiem, słuchem. Aktywności angażujące zmysły wspierają dziecko nie tylko na obecnym etapie rozwoju, ale mają również wpływ na przyszłość – przygotowują małe rączki do chwytania jedzenia podczas rozszerzania diety, a starsze dzieci do przyswajania wiedzy i gotowości do samodzielnego poznawania świata.

Kiedy kupić pierwsze zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne są tworzone z myślą o dzieciach w każdym wieku. Pośród nich znajdziemy produkty przeznaczone dla dzieci od urodzenia, jak i takie, które są dedykowane dzieciom w konkretnym wieku. Ramy wiekowe są oczywiście orientacyjne, a kluczem do dobrania odpowiedniej zabawki jest rodzic obserwujący swoje dziecko.

Co to jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna to odbiór informacji o świecie zewnętrznym przez mózg. Zmysły przyswajają bodźce z dziecięcego otoczenia i dlatego chcemy je stymulować. Prawidłowa integracja sensoryczna pozwala dzieciom reagować i przetwarzać informacje o tym, co się dzieje, co znacząco wpływa na ich rozwój psychomotoryczny.

Czym są zaburzenia integracji sensorycznej?

Kiedy dziecko zaczyna mieć trudności z odbiorem bodźców z otoczenia mówimy o zaburzeniach integracji sensorycznej. Rodzic, który bacznie obserwuje swoje dziecko i zauważa niepokojące go zachowania, powinien udać się do specjalisty. Terapia integracji sensorycznej nie jest natomiast tylko rolą terapeuty. To właśnie codzienna praca z dzieckiem w domu, dostosowanie zabaw do potrzeb i proponowanie odpowiednich aktywności jest w stanie zniwelować zaburzenia integracji sensorycznej, a tym samym poprawić jakość życia dziecka i całej rodziny.

Zapytaj o ten produkt Na podany adres e-mail wyślemy wam informację na temat tego produktu.